Tenisová sezóna 2016 je za námi a je tedy čas zhodnotit výsledky družstev a letních turnajů. Nejlepších výsledků letos dosáhl tým dorostenců, který přišel o postup až v posledním zápase sezóny v přímém souboji s Mosilanou, která využila domácího prostředí a v deštivém nevlídném počasí zvítězila 7:2 a připravila tak naše dorostence o postup. Pro příští rok však družstvo dorostu bude posíleno o nové hráče a cokoliv jiného než postup bude zklamáním.

„A“ tým dospělých se po loňském postupu bohužel musel vypořádat s oslabením, když obě ženské hráčky z předcházejících let nebyly k dispozici a tým na poslední chvíli hledal náhradu. Spolu s vysokou úrovní a velkou konkurencí ve vyšší třídě to pro celý tým znamenalo nakonec sestup s jedinou výhrou v sedmi zápasech. Již nyní se tým připravuje na další náročnou sezónu, ve které snad bude opět bojovat o postup do vyšší soutěže.

Zklamáním letos byly i výsledky „B“ družstva, které bylo posíleno na hostování o dva mladé dorostence, ale očekávání lepších výsledků se nenaplnila. Tým měl své světlé chvíle, když jako jediný dokázal porazit postupující Husovice, ale mladý tým nedokázal výborné výkony podávat opakovaně a sezonu zakončil s bilancí 3 výhry/3 prohry. Pokud zůstane sestava stejná, cílem pro příští rok je jednoznačně postup do vyšší soutěže.

Nejhůře se pak dařilo oběma žákovským družstvům, která bohužel trpěla na oslabení z předcházejícího roku. Starším žákům odešla silná generace a u mladších žáků naopak hráči a hráčky svou tenisovou kariéru teprve startovali. Starší žactvo zakončilo sezonu s bilancí 2 výhry/5 proher a mladší žactvo bohužel letos nedokázalo zvítězit ani v jednom zápase. Získané zkušenosti snad zúročí obě družstva v příštím roce a dosáhnou aspoň na vyrovnanou bilanci výher a proher.

Jako každý rok jsme uspořádali i turnaje jednotlivců ve všech věkových kategoriích, letos po delší době i s výrazným úspěchem domácího hráče. V kategorii staršího žactva totiž dokázal zvítězit domácí Vladimír Nerud ml. a potvrdil tak pozici nasazené jedničky. Spolu s Lukášem Raušem (ŽLTC Brno) se Nerud dostal i do finále čtyřhry, kde však prohráli s dvojicí Veigl, Černý (oba ŽLTC Brno). Turnaj starších žákyň s přehledem vyhrála Eliška Řezníčková (TK Kunštát), čtyřhra se pak stala kořistí dvojice Zuzana Zdražilová, Eva Koišová (Start Brno, TK Milo Olomouc).

Turnaj mladších žáků letos ovládli hráči z TJ Brno-Komín. V soutěži jednotlivců zvítězil Ondřej Mareček, čtyřhru pak společně s Marečkem ovládl jeho oddílový kolega Matěj Tlačbaba. V mladších žákyních se jako nejlepší hráčka ukázala Vendula Vurmová (TC Brno). Ta kromě dvouhry zvítězila s Nicol Borovičkovou (TK Znojmo) i ve čtyřhře.

Nejlepším hráčem, který se letos objevil na našich tenisových kurtech, byl Lukáš Vaculík (TK Agrofert Prostějov) v kategorii dorostenců. Byť věkem stále starší žák, tento halový mistr republiky si poradil se všemi soupeři a v soutěži jednotlivců během pěti zápasů ztratil jen tři hry. Společně s Janem Pařízkem (Start Brno) pak bez větších obtíží ovládl Vaculík i čtyřhru. Mezi dorostenkami byla nakonec nejlepší Nicole Victoria Hrbková (ŽLTC Brno), ta navíc společně se svoji finálovou soupeřkou Nikol Hlatkou (TK Znojmo) zvítězila i ve čtyřhře.

Poslední srpnový víkend se jako každý rok odehrál turnaj dospělých. Po velké bitvě ve finále se z vítězství radoval Adam Schenk (ŽLTC Brno). Ve čtyřhře se pak z vítězství radovala dvojice Lukáš Dillenz, Vojtěch Zatloukal (TC Bajda Kroměříž, TK Precheza Přerov). Mezi ženami se jako nejlepší hráčka ukázala Renata Pleskačová (TC-MJ Tenis Líšeň). Čtyřhru pak ovládla dvojice Nikola Buďová, Nikola Fraňková (TK Spartak Jihlava, TC Brno).

Závěrem je nutné připomenout, že náš klub žije nejen závodním tenisem, ale během roku se v turnajích utkávají i naši senioři a rekreační hráči. Třetí letošní turnaj, Klubové čtyřhry – Tvarůžkův Open, ovládla dvojice Marek Blažek, Alexandros Apostolidis. Z druhého místa se mohla radovat dvojice Rudolf Rusler, Petr Koblížek a na pódium je na třetím místě doprovodila dvojice Jiří Medlík, Andreas Zduba. Zatím posledním odehraným turnajem byl Centrif – Klubové dvouhry. Z vítězství se opět radoval Marek Blažek, ten si ve finále poradil se Ctiborem Komárkem. Souboj o třetí místo nakonec po dlouhé bitvě s A. Apostolidisem ovládl Petr Koblížek. Po čtyřech odehraných turnajích se Marek Blažek s třemi vyhranými turnaji dostal do pozice jasného favorita celého Senior Cupu a má velkou šanci obhájit svůj loňský triumf.

Marek Lang